ارسال ۱۰ گزارش تخلف انتخاباتی به وزارت کشور/نتایج انتخابات باید با تایید شورای نگهبان اعلام شود

ارسال 10 گزارش تخلف انتخاباتی به وزارت کشور/نتایج انتخابات باید با تایید شورای نگهبان اعلام شود
۱۳۹۶/۰۲/۲۳ - ۱۶:۰۲
عضو هیئت نظارت بر انتخابات گفت: امروز ۱۰ گزارش مستند از تخلفات انتخاباتی نامزدها، امضا کردم و برای وزیر کشور و قوه قضائیه ارسال کردم.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیامک ره‌پیک معاون اجرایی و امور انتخاباتی شورای نگهبان در جلسه مشترک این شورا با نمایندگان ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: انتخابات ریاست جمهوری ویژگی‌های خاصی نسبت به سایر انتخابات دارد چراکه به لحاظ فراگیری و ملی بودن آثار فراوانی از نظر اجتماعی و سیاسی در سراسر کشور ایجاد می‌کند.

ره پیک افزود: موضوع امنیت، آرامش و مشارکت سه موضوع مهمی است که باید در روند برگزاری انتخابات به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه سهم عمده‌ای از موضوع امنیت، آرامش و مشارکت به رفتار بازیگران این عرصه مربوط می‌شود، گفت: تعامل ما می‌تواند در این موضوعات مهم کمک کند و خدایی ناکرده برعکس آن می‌تواند آثار نامطلوبی ایجاد کند.

معاون اجرایی و امور انتخاباتی شورای نگهبان با اشاره به اینکه حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رأی می‌تواند اعتمادسازی و ایجاد اطمینان را فراهم کند، گفت: در چند انتخابات اخیر شرایطی فراهم شد که در ستاد نظارت بر انتخابات هم نمایندگان نامزدها حضور داشته‌ باشند.

ره پیک همچنین عنوان کرد: در روند شمارش آرا یک سیستم وزارت کشور است که به صورت آنلاین نتایج را اعلام می‌کند و یکی دیگر ستاد نظارت است که آن هم به صورت مستقیم اطلاعات را از سراسر کشور می‌گیرد؛ علاوه بر این، ما سیستم صورت‌جلسه دستی را هم در ستاد نظارت حفظ کردیم.

این عضو شورای نگهبان افزود: بنابر این شد که اطلاعاتی که از سوی وزرات کشور و سیستم اجرایی به صورت تدریجی به ما می‌رسد را بررسی کنیم و با اطلاعات خودمان تطبیق دهیم و طبق توافقی که کرده ایم هر اطلاعاتی که مورد تایید قرار گرفت، وزارت کشور می‌تواند آن را اعلام کند.

ره پیک با بیان اینکه گاهی ممکن است آماری که به صورت تدریجی از وزارت کشور می‌آید با آماری که ما داریم، اختلاف داشته باشد، افزود: در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از این موارد زیاد داشتیم بنابراین اطلاعات بدست آمده از وزارت کشور تا از طرف هیأت نظارت بر انتخابات تأیید نشود،  قابل اعلام شدن نیست.

این عضو شورای نگهبان در این باره تأکید کرد: نمایندگان نامزدها در روز انتخابات تا چیزی قطعی نشده نباید پیش از آنکه با شورای نگهبان در میان بگذارند،مصاحبه و اعلام نظری داشته باشند.

 

 معاون اجرایی و امور انتخاباتی شورای نگهبان همچنین گفت: امروز ۱۰ گزارش مستند از تخلفات انتخاباتی نامزدها، امضا کردم و برای وزیر کشور و قوه قضائیه ارسال کردم و این در روزهای گذشته استمرار داشته است.

 

ره پیک در پایان با تاکید بر اینکه هرچه به روز انتخابات نزدیک می‌شویم درباره ملاحظات آن روز بیشتر صحبت خواهیم کرد، گفت: امیدواریم این جلسات که آغاز همکاری است تا روز برگزاری انتخابات ادامه داشته باشد.

لینک خبر: mezan.ir/node/436