ایجاد ۲۰ درصد فضای سبز برای ساختمانهای خصوصی و عمومی الزامی شد

ایجاد ۲۰ درصد فضای سبز برای ساختمانهای خصوصی و عمومی الزامی شد
۱۳۹۶/۰۲/۱۶ - ۱۵:۴۰
رئیس کمیسیون اداری و مالی شورای اسلامی شهر قزوین گفت: در راستای توسعه فضای سبز، لایحه دریافت عوارض از قطع درخت و ایجاد ۲۰ درصد از حیات ساختمانهای عمومی و اختصاصی به فضای سبز به تصویب رسید.

محمدرضا صدیقی نایب رئیس کمیسیون عمران شورا با تأکید بر اینکه حفظ و توسعه محیط زیست در محدوده شهری از ضروریات است و اگر بدان عمل نشود در آینده با مشکل مواجه می شویم، افزود: ابتدا مسئولان باید از خود شروع کرده و پس از آن از مردم بخواهند که به این قانون عمل کنند.

وی ادامه داد: در قبل از تصویب تعرفه مردم را به کاشت درخت اجبار نمی کردند، آنها در توسعه فضای سبز پیشقدم بودند و بدون هیچ گونه اجباری کاشت آنرا مورد توجه خود قرار می دادند.

این عضو شورا خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه که در قبل مصوب شده ۳۰ تا ۴۰ درصد از فضای باقیمانده ساختمانها باید به فضای سبز تبدیل شود، ولی این مهم از سوی مدیران مورد توجه قرار نمی گیرد و چرا باید این مصوبه مورد توجه قرار نگیرد؟

صدیقی اغلب ساختمانهای شخصی و مسکونی را نیز پایبند به مصوبه مذکور ندانست و گفت: طی یک ماه گذشته از بیش از ۲۰ آپارتمان بازدید داشتیم و در هیچ یک از آنها حتی یک بوته نیز کاشته نشده بود و اینجا این سؤال مطرح می شود که وقتی برای یک ساختمان صدها میلیون هزینه می شود نباید به کاشت فضای سبز در آن توجه شود؟

وی در پایان با تأکید بر اینکه سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری باید از مراجع تأیید کننده پایان کار ساختمانها باشد، یادآورشد: چرا وقتی یک ساختمان آسانسور، ایوان و یا پارکینگ ندارد مجوز پایان کار داده نمی شود؟ و در مقابل اگر ساختمان از فضای سبز بی بهره بود هیچ الزامی وجود ندارد؟

لینک خبر: mezan.ir/node/288