راند آخر؛ مشهد/ روحانی یا رییسی کدام یک با لبخند پیروزی مشهد را ترک می‌کنند؟

راند آخر؛ مشهد/ روحانی یا رییسی کدام یک با لبخند پیروزی مشهد را ترک می‌کنند؟
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ - ۱۷:۴۴
سفرهای تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری امروز به پایان می‌رسد و نامزدها در در مشهد به عنوان آخرین مقصد سفرهای تبلیغاتی- استانی خود با طرفدارانشان ملاقات خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبر فوری- به عقیده برخی مشهد یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های آرا اصولگرایان در مشهد است. همچنین باتوجه به اینکه سید ابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی را عهده دار بود، برخی تصور می‌کنند که آرای مشهد بیشتر به سمت این کاندیدای اصولگرا متمایل است، برخی دیگر اما تصور می‌کنند که باتوجه به حضور امروز روحانی در شهر مشهد احتمال افزایش آرای رییس جمهور فعلی در این شهر بیشتر خواهد شد. در ادامه گفت و گوی برخی از چهره های اصلاح طلب و اصولگرا را  پیرامون حضور روحانی و رییسی در مشهد می‌خوانیم.

روحانی یا رییسی، مشهد کدام کاندیدا را در آغوش می‌گیرد؟

سعید لیلاز؛ فعال سیاسی و چهره اصلاح طلب معتقد است: من برآوردی ندارم در مشهد آرای دو کاندیدا برابر خواهد بود و نمی‌توان تخمین زد که کدام یک رای بیشتری خواهد داشت. مشهد جزو شهرهای بسیار مهم است، مشهد و تهران و اصفهان به زعم من مهم ترین نقاط کشوردر انتخابات هستند.

علی تاجرنیا؛ فعال اصلاح طلب نظر دیگری دارد، وی معتقد است: بدون شک آرای مشهد با روحانی است. شهر مشهد نگاه اصلاح طلبانه دارد متاسفانه رفتارهای سالیان گذشته آستان قدس و امام جمعه مشهد باعث محدودیت فرهنگی مشهد شده است. 

تاجرنیا ادامه می‌دهد: به همین دلیل رای منتخب آقای رییسی نخواهد بود. همچنین مجموعه فعالیت‌های روحانی باعث از بین رفتن مخاطرات در کشور و ایجاد آرامش در ایران شده است.

نماینده دوره ششم مجلس معتقد است: مردم مشهد این تغییرات را مشاهده می‌کنند وهمین باعث می‌شود که قالب مردم مشهد به سمت روحانی متمایل شوند.

فضا و جو با کدام کاندیداست؟

حمیدرضا ترقی؛ معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی معتقد است: طبیعی است که پایگاه رای آقای رییسی در مشهد بیشتر است، آقای روحانی بعد از فوت آیت الله طبسی تلاش زیادی برای تصاحب رای مشهد داشتند که البته نتیجه ای تا الان نگرفتند  به همین خاطر در این روز آخر تبلیغات نیروهایشان را در مشهد بسیج کردن تا فضا و جو غالب را در مشهد به دست بیاورند و آرا را به سمت خودشان بکشانند.

وی ادامه می‌دهد: به عقیده من تعداد آرا رییسی در مشهد بیشتر از آرا  روحانی خواهد بود.

ناصر بی ریا؛ عضو جبهه پایداری درباره پایگاه آرای رییسی و روحانی در مشهد اظهار می‌کند: ما نباید قضاوت کنیم، البته طبیعی است که پایگاه رای رییسی بدلیل خراسانی بودنشان در مشهد بیشتر است.

وی معتقد است: رییسی بدلیل خدماتی که در آستان قدس انجام داده است، و مردم هم این خدمات را با چشم دیده اند احتمال بیشتر شدن آرای رییسی در مشهد بیشتر خواهد بود.

بی ریا معتقد است: بیشتر شهرهایی که  رییسی در آن سخنرانی داشتند استقبال زیادی مشاهده شده است و این فقط منوط به شهر مشهد نیست، و من البته فکر می‌کنم که آرای رییسی در مشهد بیشتر باشد.

تبلیغات روز آخر موثر است؟

تبلیغات روز آخر می‌تواند تاثیر زیادی در تعداد آرا و بیدار شدن آرا خاموش داشته باشد، چهره‌های اصلاح طلب و اصولگرا در ادامه به این سوال که آیا تبلیغات روز آخر و سفر تبلیغاتی نهایی کاندیداها تاثیری در نتیجه انتخابات دارد یا نه پاسخ می‌دهند.

ناصر بی ریا در پاسخ به این سوال می‌گوید: تبلیغات روز آخر مانند جمع بندی یک رساله است. روز آخر نمی‌تواند تاثیر جدی در تاثیر آرا داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: مردم تصمیمشان را گرفتند و قطعا در این روزها تبلیغات رسانه‌ها، اظهار نظر کاندیداها تاثیر زیادی در بیشتر شدن مشارکت مردم در انتخابات داشته است.

حمیدرضا ترقی معتقد است: قطعا تبلیغات روز پایانی تیر خلاصی بر نتیجه انتخابات است. مطالبی که کاندیدا می‌گویند و حضور هوادرانشان می‌تواند تاثیر نهایی خودش را بگذارد.

آخرین فرصت؛ آخرین تلاش

تاجرنیا درباره نتیجه تبلیغات روز آخر معتقد است: خیلی تاثیر گذار نیست، طرفداران دو کاندیدا بیشتر می توانند با حضورشان، افزایش مشارکت مردم را بیشتر کنند و  کسانی که نمی‌خواهند رای بدهند را ترغیب به رای کنند. این اتفاق باعث از بین رفتن آرای خاکستری می‌شود، و این عمدتا به نفع آقای روحانی و جریان اصلاح طلب خواهد بود.

سعید لیلاز هم معتقد است: تبلیغات روز آخر موثر هستند بیشتر در افزایش آرا تاثیر دارد و البته در تغییر آرا و تغییر گرایش هم موثر است اما بیشتر می تواند مردم را به حضور حداکثری در انتخابات ترغیب کند.

لینک خبر: mezan.ir/node/504